Patarimai norintiems sutvarkyti kapus

Lietuvių kultūrai, būdingas ypatingas ryšys  su mirusiais šeimos/bendruomenės nariais. Nuo senų laikų lietuviai rūpinosi artimųjų kapais, ypač tai matyti per didžiąsias šventes: Vėlines, Motinos, Tėvo dieną ir kt. Spartus gyvenimo tempas dažną mūsų įsuka į kasdienės buities ir darbų sūkurį, kuriame vis mažiau laiko lieka aplankyti šį gyvenimą palikusių artimųjų kapus. Tad norėdami sutvarkyti kapus reikia suderinti kad būtų ne tik gražu, bet ir praktiška. Sutvarkyti kapavietę taip, kad rezultatu gerėtumėtes ilgai.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos tvarkant kapus:

 1. Prisodinta daug įvairiaspalvių gėlių. Tokį variantą renkasi žmonės dažnai lankantys artimųjų kapus ir gebantis kas kart laistyti, ravėti. Dažnai nepagalvodami kad įvairiaspalvės gėlės netinka kapavietės apsodinimui, tai daugiau primena gėlių darželį.
 2. Dirbtinė žalia danga. Šią dangą žmonės naudoja kaip dekoratyvinės natūralios žolės alternatyvą. Tačiau šios dangos spalva anaiptol neprimena natūralios žolės spalvos. Taip pat ji labai greitai apsineša pripustyta žeme ir atrodo labai negražiai, o ir išvalyti labai sunku.
 3. Augalų aukštis. Kartais sodindami augalus nepagalvojama, kad jis augdamas vėliau gali užstoti paminklo užrašus.
 4. Žemė prie paminklo. Dažnai žmonės sodindami gėles kapavietėje, nori jas sodinti prie paminklo. Verta pasakyti, kad žemė kurioje bus pasodintos gėlės taškys paminklo pamatą, neretai ir patį paminklą su užrašais.
 5. Žvakės ir vazos. Lankydami artimųjų kapus nešame uždegti žvakeles ir pamerkti gėlę. Žvakė pastatyta ant žemės apsitaško žemėmis ir atrodo negražiai. Vazų kapavietėje prideda plastmasinių, dažnai ir įvairių spalvų.
 6. Žemės aplink kapą. Kapavietės pamatas bei tvorelė apsitaško nuo aplinkui kapą esančios žemės.

Patarimai kaip galima jų išvengti

 1. Patartume sodinti vienspalves gėles, jas galima derinti su visžaliais augalais, ar vienspalviais vienmečiais krūmeliais. Dažnai patariame net gėlių spalvą derinti prie paminklinio akmens, kaip pvz. paminklas juodas/raudonas, tai labai tiktų kapą apsodinti raudonom chrizantemom, našlaitėm ir t.t. Nenaudokite labai ryškių dirbtinų gėlių.
 2. Dekoratyvinė akmens skalda ar kapavietės dengimas granito plokštėmis labai palengvina kapo priežiūrą bei atrodo natūraliai. Šiuo metu esantis gausus dekoratyvinės skaldos asortimentas, leidžia pritaikyti skaldos spalvą prie paminklo spalvos. Taip pat esamos medžiagos leidžia „atkartoti“ paminklo formą tvarkant kapavietės vidų su dekoratyvia skalda. Taip suformuojama bendra kapavietės visuma.
 3. Pasodintas augalas ar pamerkta gėlė, negali užgožti užrašo ant paminklo. Todėl sodinant augalą reikėtų jį rinktis mažesnį už paminklą, o jau seniau pasodintą augalą kiekvieną pavasari reikėtų apkarpyti, neleisti jam per daug „plėstis“. Taip pat kapavietėje pasodintas augalas negali būti didesnis už patį paminklą, nes kapavietėje pagrindinis akcentas turi būti paminklas.  Gėlėms merkti skirta vaza turėtų būti atokiau nuo pačio paminklo.
 4. Kad paminklo neaptaškytų žemės, reikia berti dekoratyvią skaldelę ar apsodinti kapavietės dalį esančią prie paminklo samanėle.
 5. Kad kapavietė visada atrodytų gražiai ir tvarkingai, patariame naudoti akmenines ar polimerbetonones vazas bei žibintus. Jie tvirtinasi prie betoninio pagrindo ar montuojasi ant granitinės tvorelės. Taip kapavietė visada bus tvarkinga ir praktiška.
 6. Kad aplink kapavietę esanti žemė netaškytų pamato bei akmeninės tvorelės, patariame aplink kapą sudėti betonines ar akmenines trinkeles.

Kapo tvarkymo darbai

Nuo ko pradėti norint sutvarkyti kapavietę?

Visu pirma turite nuspręsti kaip norite sutvarkyti kapą, kokias medžiagas planuojate naudoti? Tai Jums padės padaryti anksčiau išvardinti patarimai.

Jeigu nusprendėte kapavietę apsodinti augalais ar dengti dekoratyvine skalda, tuos darbus galite atlikti patys. Visų pirma turite įsigyti reikiamas medžiagas norimam rezultatui įgyvendinti.

Jeigu kapas yra susmukęs, reikėtų jį pakelti papildomai pripilant žemių. Pripylus žemių, jas  išlyginkite ir suspauskite. Užtiesiame geotekstilės plėvelę. Ant jos suformuojama norimo dydžio bei formos elementai gėlėms sodinti iš akmenių trinkelių, plastiko juostelių ir kt. Plėvelė išpjaunama toje vietoje kur sodinsis augalai. Tada ant plėvelės išberiame dekoratyvią skaldą ir tolygiai ją paskirstome, sodiname augalus tam skirtoje vietoje. Neretai kapo tvarkymo darbai pareikalauja nemažai pastangų ir kantrybės bei gali užtrukti visą dieną, neretai ir kelias dienas. Šiuos rūpesčius galite patikėti mums. Mes ne tik patarsime kaip praktiškai ir gražiai sutvarkyti kapą, bet ir kokybiškai atliksime kapo tvarkymo darbus.